Nápověda

Snažili jsme se navrhnout Medarda tak, aby byl ovladatelný zcela intuitivně. Přesto však pro jistotu máme připravenu nápovědu k jednotlivým funkcím.

  1. Mapové předpovědi
  2. Časová osa
  3. Animace
  4. Detailní meteogram
  5. Volba místa
  6. Nastavení
  7. Aktualizace předpovědi
  8. Domény
  9. F.A.Q. - často kladené dotazy

Mapové předpovědi

Medard umožňuje zobrazit několik typů předpovědí ve formě grafických výstupů. Jedná se o předpovědi základních meteorologických veličin v přízemní vrstvě a jejich předem definované kombinace. Mezi těmito předpověďmi lze přepínat pomocí ikon v levé části okna.

Srážky

Zobrazují se srážkové úhrny v milimetrech za poslední hodinu, konče časem předpovědi (tzn. např. pro čas 16:00 je zobrazen srážkový úhrn za období 15:00-16:00).

Oblačnost

Zobrazováno je celkové množství oblačné vody ve všech skupenstvích, měřené stejně jako u srážek v milimetrech. Barevná škála je volena tak, aby výsledek navozoval dojem satelitního snímku a pokud možno mu i odpovídal. Nízká, střední a vysoká oblačnost není v mapovém zobrazení rozlišena, je však rozlišena v meteogramu.

Oblačnost a srážky

Kombinované zobrazení oblačnosti a srážek přes sebe.

Teplota

Předpověď teploty je zobrazena pomocí barevné škály, přičemž studenější barvy značí nižší teplotu a teplejší barvy naopak teploty vyšší.

Vítr

Zobrazována je rychlost větru pomocí barevné škály (průhledné oblasti znamenají bezvětří). Směr větru je znázorněn šipkami, přičemž např. šipka směřující na sever značí jižní vítr, tzn. vane z jihu na sever. Velikost šipek je přibližně úměrná rychlosti větru, pro přesnější orientaci však slouží barevný podklad.

Synoptická mapa

V tomto kombinovaném zobrazení, jehož cílem je v rámci možností přiblížit zobrazení tzv. synoptické mapy, lze vyčíst předpověď atmosférického tlaku přepočteného na hladinu moře. Tlak je zobrazován izobarami, u nichž je uvedena hodnota v hPa. Izobary jsou podbarveny předpovědí teploty a zároveň jsou zobrazeny šipky určující směr a svou velikostí částečně i rychlost větru.

Synoptická mapa pochopitelně přináší maximum informace při větším oddálení (např. při zobrazení celé Evropy).

Časová osa

Časová osa na dolním okraji slouží k pohybu v čase. Časový krok předpovědi je jedna hodina. Pohybovat lze buď tažením myší nebo kliknutím na šipku v příslušném směru.

Při najetí myší nad časovou osu se zobrazí náhled situace v daném čase.

Při vybrání konkrétního místa se místo časové osy zobrazí orientační meteogram obsahující graf teploty (červená čára) a srážek (modré sloupce) pokrývající období s dostupnou předpovědí.

Animace

V nabídce „Zobrazení“ můžete kliknutím na položku „Animace“ spustit animaci mapové předpovědi v čase. Stejným způsobem je možno animaci vypnout.

Detailní meteogram

Po konkrétního místa předpovědi lze kromě orientačního meteogramu na časové ose zobrazit též detailní meteogram s třídenní předpovědí pro dané místo. Detailní meteogram lze zobrazit kliknutím na značku vybraného místa v mapě nebo kliknutím na nabídku „Meteogram“.

Hodnoty v meteogramu jsou vykresleny po hodinách s tím, že srážky jsou zobrazeny v hodinových úhrnech, obdobně jako v mapové předpovědi. Noční hodiny jsou pro snazší orientaci podbarveny tmavší barvou.

Pro snazší odečítání hodnot z grafu se po najetí myší nad meteogram zobrazí hodnoty všech veličin pro danou hodinu. U bodových předpovědí (teplota, oblačnost, rychlost větru) se zobrazí hodnota na začátku a na konci dané hodiny, pro srážky se objeví celková hodnota za danou hodinu.

Oblačnost

V horním grafu je zobrazena nízká (tmavě šedá), střední (středně tmavě šedá) a vysoká (světlě šedá) oblačnost.

Teplota a srážky

Teplota ve °C je zobrazena v prostředním grafu červenou čarou, hodnoty jsou vyznačeny na svislé ose vlevo. Úhrnné srážky v mm za danou hodinu jsou zobrazeny modrými sloupci, hodnoty jsou vyznačeny na svislé ose vpravo.

Rychlost a směr větru

Rychlost větru v m/s je vyznačena na spodním grafu šedou křivkou. Směr větru je pro vybrané hodiny vyznačen šipkou. Šipka ukazující nahoru značí jižní vítr, tj. situaci, kdy vane z jihu na sever apod.

Volba místa

Volbu místa předpovědi (což je nutné pro zobrazení meteogramu) lze provést dvěma způsoby:

  1. Zadáním názvu do vyhledávacího pole na horní liště vlevo. Po zadání části názvu se objeví nabídka odpovídajících míst spolu s vlajkou země, ve které se dané místo nachází.
  2. Při kliknutí do mapy se zobrazí nabídka pěti nejbližších míst. Nabídku lze zrušit stisknutím klávesy Esc nebo kliknutím na jiné místo v mapě.

Není-li vybráno místo a je-li požadován meteogram, zobrazí se meteogram pro místo, ve kterém se nacházíte, je-li tato informace k dispozici. V opačném případě se zobrazí meteogram pro Prahu.

Nastavení

Pomocí nabídky „Nastavení“ lze nastavit různé Medardovy funkce. Nastavení jsou uložena v cookies a zůstávají platná i pro další návštěvy. Nastavit lze následující funkce.

Zobrazit aktuální místo

Zapíná/vypíná zobrazení vybraného místa v mapě.

Zobrazit legendu

Zapíná/vypíná zobrazení barevné legendy k mapovým předpovědím.

Zapamatovat místo

Zapíná/vypíná zapamatování vybraného místa při další návštěvě Medarda.

Smazat historii

Smaže veškerá nastavení, vč. vybraných míst.

Nastavit časové pásmo

Umožňuje uživateli nastavit, v jakém čase budou zobrazovány časové údaje předpovědi. Standardně je čas předpovědi zobrazován v lokálním čase uživatele. Je-li vybráno místo předpovědi, zobrazí se časové údaje v čase příslušném danému místu. Pokud dojde k automatické změně časového pásma v důsledku změny místa předpovědi, Medard uživatele na tuto skutečnost upozorní.

Neměnit časové pásmo

Je-li zapnuto, zůstává časové pásmo neměnné nezávisle na zvoleném místu předpovědi. Je-li vypnuto, jsou časové údaje vždy zobrazeny v lokálním čase odpovídajícím zvolenému místu.

Aktualizace předpovědí

Předpověď počasí se počítá čtyřikrát denně. Systémový čas se nemění s přechodem na letní resp. zimní čas, takže dochází k posunu hodiny vystavení předpovědí. Při špatné průchodnosti internetu nebo zpoždění globální předpovědi v USA může dojít k opožděnému vydání předpovědi nebo dokonce k výpadku běhu. Tyto okolnosti nemůžeme ovlivnit, naštěstí však nastávají velmi zřídka.

Domény

Předpověď je počítána ve dvou doménách s různým horizontálním rozlišením. Vnější doména s rozlišením 9 km pokrývá přibližně území Evropy, zatímco vnitřní doména s vyšším rozlišením 3 km pokrývá území České republiky. Hranice domén jsou vyznačeny v mapě černou čarou.

Předpověď pro vnitřní doménu je počítána na dva dny dopředu, zatímco předpověď pro vnější doménu je počítána na tři dny dopředu. Na třetí den je proto i v oblasti vnitřní domény k dispozici předpověď s rozlišením 9 km (to se projeví tak, že v mapě není pro dané hodiny viditelná hranice vnitřní domény).

F.A.Q.

Nejsou patrné hranice, více měst do mapy, méně silnic atd.

Jak je uvedeno v informacích o projektu, použitý mapový podklad není naším dílem. Změny v mapovém podkladu tudíž nejsou v našich silách. Z volně dostupných mapových podkladů jsme vybrali ten, který nejméně ruší přenášenou informaci, tzn. barevné zobrazení předpovědí. Jsme si vědomi, že podklad má své slabší stránky, ale snažili jsme se zvolit nejlepší dostupnou variantu.

Nemohu nastavit konkrétní místo

Při výběru míst, ať už kliknutím do mapy nebo použitím vyhledávacího pole v horní liště, jsou nabízena města s minimálně 1000 obyvateli. Chcete-li zobrazit předpověď pro místo, které neodpovídá této specifikaci, zadejte (nebo vyberte po kliknutí myší) nejbližší obec nad 1000 obyvatel. Názvy měst jsou poskytovány službou GeoNames. Nejsme tudíž schopni ovlivnit ani zařazení konkrétní obce, ani případné nepřesnosti v názvu.

Z počátku provozu nového Medarda občas docházelo k výpadkům funkce vyhledávání míst v důsledku překročení limitu požadavků na server GeoNames. Problém byl vyřešen přechodem na placenou verzi GeoNames s vyšší kapacitou a již by neměl nastávat.

Horizont předpovědi je příliš krátký

Horizont předpovědi je stejný jako v předchozích verzích Medarda. Jedná se až o třídenní horizont. Předpověď se však aktualizuje po šesti hodinách, přičemž zobrazení je vždy od aktuálního času. Pokud se tedy na předpověď nedíváte přesně v okamžiku aktualizace, je reálný horizont vždy o několik hodin kratší.

Rovněž může ve výjimečných případech dojít ke zpoždění nebo dokonce výpadkům výpočtu předpovědi, pak je předpovědní horizont kratší i o více než pár hodin, a to do té doby, než doběhne výpočet další předpovědi.

Předpověď neodpovídá stavu na meteo stanicích

Ano, je tomu tak. Zobrazovaná data jsou skutečně předpovědi vypočtené numerickým modelem, nejedná se o zobrazení dat z meteostanic. Přesnost předpovědi se zároveň snižuje s délkou předpovědního horizontu, tzn. čím dále dopředu chceme znát předpověď, tím nižší přesnost dostáváme. To je obecná vlastnost předpovědních modelů, nikoli výlučná vlastnost Medarda. Ani na hodinu dopředu nejsme schopni garantovat stoprocentní přesnost, jakkoli se snažíme numerický model konfigurovat tak, aby dosažená přesnost předpovědi byla co nejvyšší.

Předpověď větru je nepoužitelná pro windsurfing, létání apod.

Medard je primárně koncipován pro širokou veřejnost, speciální předpovědi např. pro sportovní účely zveřejňuje řada specializovaných serverů. Zde takové předpovědi zveřejňovat neplánujeme.

Šipky se směrem větru jsou příliš velké a mají příliš hrubé rozlišení

Zvolená technologie bohužel umožňuje použít pouze jednu velikost a rozlišení šipek. V současné verzi byly šipky optimalizovány pro zobrazení ve vnější doméně. V nyní testujeme opačný přístup, tzn. vykreslení šipek tak, aby byly optimálně použitelné při větším přiblížení.

Nejsou zobrazovány nárazy větru

Nárazy větru nebyly zobrazovány v žádné verzi Medarda a ani do budoucna nárazy větru zobrazovat neplánujeme.

Zvolená barevná škála pro rychlost větru neodpovídá prakticky využitelnému rozsahu

Na odladění barevné škály předpovědi rychlosti větru tak, aby byla prakticky použitelnější, pracujeme.

Vadí mi ohraničení domén

Hranice domén nejsou v mapě zobrazovány bezdůvodně. Vzhledem k zakřivení není možné vnořené domény graficky dokonale navázat. V důsledku toho na hranicích vzniká rozmazání, které nesouvisí s předpovědí. Při zvolené tloušťce čáry jsou tyto artefakty, které by mohly být pro uživatele matoucí, částečně skryty.

Pro lepší estetický dojem jsme u doménových hranic zvýšili průhlednost.

Špatně rozeznávám čas předpovědi

Pro mapové předpovědi je čas aktuální předpovědi zobrazen v pravém horním rohu obrazovky tak, aby byl za každých okolností viditelný. Při najetí myší nad časovou osu se zobrazí náhled předpovědi pro čas odpovídající poloze myši. Tento čas je zobrazen v záhlaví okénka s náhledem.

U meteogramu je čas vyznačen na vodorovné ose grafů. Pro detailnější časové rozlišení lze najet myší nad grafy. Po najetí se pro danou hodinu zobrazí jak konkrétní datum a čas, tak hodnoty zobrazených veličin na začátku a na konci dané hodiny (pro srážky úhrn za danou hodinu).